Iwona Loranc
Bio

IWONA LORANC – Nazywana jest jedną z najwybitniejszych interpretatorek piosenki artystycznej w Polsce.

Iwona Loranc zadebiutowała w „Piwnicy Zamkowej” w Bielsku-Białej, gdzie w 1999 roku usłyszał Ją Tomasz Dutkiewicz, dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Mimo iż z wykształcenia była animatorem filmów rysunkowych, a nie aktorką, zaproponował jej rolę w teatralnej adaptacji „Czyż nie dobija się koni?” Horace Mc Coya. Po tym świetnym debiucie scenicznym artystka zagrała, również w bielskim teatrze, w adaptacji „Alchemika” Paulo Coelho i w spektaklu złożonym z songów Brechta i Weilla.

W roku 2001 zaczęła występować na estradach i festiwalach z zespołem Tricolor. Odniosła wiele spektakularnych sukcesów i została laureatką licznych konkursów i przeglądów. Najważniejsze z dotychczasowych laurów to: Grand Prix i Nagroda Dziennikar ... zy za wykonanie piosenki Toma Waits'a „Dno” podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2002 roku, nagroda „Trytona” za wybitne walory artystyczne na festiwalu FAMA w Świnoujściu – 2002 r., I nagroda na 38 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie – 2002 r.

Rok później wydała swą pierwszą płytę z zespołem Tricolor.

W 2004 roku wydała kolejny album „Znaki na niebie”. Do udziału w nagraniach zaprosiła takie sławy polskiej sceny muzycznej jak Henryk Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Robert Majewski czy Klaudiusz Baran.

W 2008 roku kolejny album: „Loranc śpiewa Jakubczak„.

Piosenki Ludmiły Jakubczak – wchodzącej przed laty gwiazdy polskiej piosenki, tragicznie zmarłej w wieku 22 lat, u progu rozkwitu kariery. Jej piosenki, takie jak „Szeptem” czy „Gdy mi Ciebie zabraknie” żyją do dziś.

Iwona Loranc zaproponowała mocno odświeżone i na nowo zaaranżowane wersje w klimacie brazylijskiej samby i bossa novy.

Ważniejsze nagrody:

Grand PRIX (2002):

Przegląd Piosenki Aktorskiej WROCŁAW,

Festiwal FAMA w Świnoujściu,

Festiwal Piosenki Studenckiej Kraków,

Festiwal Piosenki Artystycznej Rybnik

1 miejsce na Liście Przebojów Radiowej Trójki (przez kilka tygodni) – utwór „Szukałem Cię wśród jabłek” zaśpiewany w duecie z Grzegorzem Tomczakiem

Dyskografia:

2003 – TRICOLOR

2005 – ZNAK NA NIEBIE

2008 – LORANC ŚPIEWA JAKUBCZAK

Ważniejsze składanki:

2016 – „Smooth Jazz Po Polsku: Dobry Wieczór” (Mtj)

2015 – „Opania: Cohen Nohavica” (Mtj), ”Ocean zielony” z serii „Agnieszka Osiecka – Sześć Oceanów”, „Smooth Jazz Cafe” (vol.15)

2006 – „Gitarą i Piórem”,

2004 – „La Vie Est Une Chanson – Nad Wisłą” (Mtj)

Albumy